طراحی و مدلسازی سه بعدی

pakbronze

طراحی و مدل سازی

فرایند ریخته گری، فرایندی زمان بر و پر هزینه است. مدل سازی نیز یکی از فرایند های اصلی این حرفه بوده که در دهه اخیر برای ساخت انواع قطعات فلزی و غیر فلزی مورد استفاده قرار گرفته است. علاوه بر مدل سازی ریخته گری ، برای فرایند های دیگر مثل تزریق پلاستیک ، آهنگری و پرس و غیره نیز مدل سازی انجام می شود
بطور کلی به جسمی ساخته شده از چوب ، فلز ، پلاستیک ، فایبرگلاس ، رزین ها وغیره……که جهت ساخت قالب ریخته گری و ساخت قطعات بکار گرفته میشود .مدل گفته میشود .مدلها براساس نوع جنس، روش قالب گیری ،تعداد قطعه، و سطح جدایش بیان می شوند.
چوب یکی از قدیمی ترین جنس های مصرفی و ارزان مدلسازی بوده مدلهای چوبی برای تعداد قالبگیری کم مورد مصرف داشته و بهترین چوبهای مصرفی چوب ،کاج ،سرو،توسکا، گردو، افرا و … میباشد

مدل فلزی این نوع از مدلها بعد از انجام قالب گیری و ریخته گری سپس عملیات ماشیکاری و پرداخت کاری میشوند مزیت مدل فلزی تعداد زیاد قالب گری و ریخته گری وحفظ دقت میباشد.

مدل یکبار مصرف مدلهایی هستند که از جنس یونولیت، اسفنج، فوم پلی یورتان ساخته شده ومعمولا با ذوب ریزی در قالب ریخته گری از بین رفته.مزیت اینوع مدل سرعت آماده سازی میباشد .بی دقتی و جا تراش زیاد هم جزوه معایب این نوع مدل ها میباشد.

 

واحد مدل سازی

واحد مدل سازی